sobota, 16 czerwca 2012

Trening siłowy


Fitness

Siła jest niezbędnym elementem niemal każdego zadania jakie może spotkać człowieka w codziennym życiu. Im jesteś silniejszy tym łatwiej ci je wykonać . Jest wszakże różnica między mięśniami dużymi, a sprawnymi. Oczywistym jest, że duże mięśnie mogą więcej lecz naturalna potężna muskulatura jest dana niewielu. Reszta, niestety, musi długo i z determinacją wypracować w sobie siłę, niezbędną  dla zdrowia i sprawności.
                Ciężka praca mięśni, pobudza metabolizm, który spalając spożyte kalorie, pomaga utrzymać sportową, idealnie wyrzeźbioną sylwetkę.
                Żadna inna forma ćwiczeń nie jest tak skuteczna w walce z otyłością jak trening siłowy. Kiedy biegamy nasz metabolizm już po godzinie stabilizuje się. Trening siłowy zaś, prócz tego, że pobudza metabolizm szybciej niż bieganie, to jeszcze utrzymuje go na wysokim poziomie przez ponad 12 godzin.

 Przyjrzyjmy się więc zasadom skutecznego treningu siłowego.

„Częstotliwość, czas trwania i styl”

                Trening siłowy wykonuje się optymalnie trzy razy w tygodniu, taki rytm nie tylko właściwie pielęgnuje naszą siłę fizyczną, ale też stale utrzymuje metabolizm na wysokim poziomie. Jeśli więc jesteś, czytelniku, naturalnie chudy, nie możesz zaniedbywać jedzenia – dużej ilości zdrowych produktów naturalnych, i to nie rzadziej niż raz na kilka godzin, masz przecież mięśnie, które potrzebują energii! (O tym  w innym artykule).
                Podstawą dobrego treningu jest jego różnorodność. Zestaw ćwiczeń może się stale zmieniać byle opierał się na tych samych zdrowych zasadach.
Jeśli w jakimś tygodniu trenowałeś tylko przez jeden lub dwa dni- albo wcale bo byłeś chory- to nic złego się nie stało. Nie trzeba się martwić: aż tak szybko mięśnie nie zaczną wiotczeć. Tak jak w przypadku odżywiania, decyduje, to co robi się przez większość czasu. Jeśli opuściłeś trening to się nie przejmuj, tylko od jutra na nowo bierz się do roboty.
                Z czasem jednak staraj się wpleść trening w codzienny rytm życia. Nawet w warunkach polowych, nie ma co skarżyć się na brak siłowni – lepiej improwizować. Trening to jest czas dla mnie; dzięki temu , że go wykorzystam, mam szansę pozostać silny i sprawny.
                Trening jest dziś częścią mnie- do tego stopnia, że dni bez niego wydają mi się nieudane.  
                Najlepszym obciążeniem jakiego możemy użyć podczas treningu siłowego, jest nasze własne ciało. Nie ma takiego  mięśnia czy organu, którego nie można by ćwiczyć obciążając go naszym własnym ciężarem.
                Podobnie jak w przypadku biegania, nie namawiam, by ćwiczyć dłużej niż 40-60 min w ciągu dnia. To czas, który wystarczy, by zająć się całym ciałem, a jednocześnie nie wyczerpać energii tak, że przez resztę dnia nie będzie się mogło nic zrobić. Można ćwiczyć z rana, w przerwie na drugie śniadanie albo po pracy. Byle naprawdę to robić!
            

„Najpierw styl, potem obciążenie”

                Lepiej wykonać ćwiczenie prawidłowo przy małym obciążeniu i niewielu powtórzeniach, niż wykonywać ich w dużych ilościach, ale nieprawidłowo i przyjmując niewłaściwą postawę. Kiedy pompki i podciągnięcia wykonuje się w prawidłowej postawie, są one znacznie trudniejsze, ale też bardziej skuteczne.


„Zróżnicowanie”

Jak już mówiłem, aby trening nie stał się nudny powinien być zróżnicowany. Każdego dnia należy dobierać inną kombinację ćwiczeń.  To spowoduje, że nie popadniesz w rutynę i będziesz miał większą motywację do dalszego treningu, z ciekawością czekając na to jak będzie wyglądał następny dzień treningu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz